Porod bez partnera - jak jej co nejlépe prožít

29.03.2020

Milé ženy, vzhledem k situaci, která v současné době panuje v českých porodnicích, jsem sepsala pár tipů, jak prožít porod v porodnici i bez partnera. Zákaz přítomnosti otce u porodu v porodnici, až na stanovené výjimky (ženy s vážným handicapem, ženy s indikovaným porodem mrtvého miminka, ženy s vážným duševním onemocněním a ženy - cizinky, potřebující tlumočníka), stále platí.

Vaše těhotenství se chýlí ke konci a Vy se jistě již na porod těšíte. Těšíte se, až konečně uvidíte svoje děťátko, budete ho držet v náručí a společně s partnerem jej přivítáte do rodiny. Nejspíš pociťujete i obavy - "Jak porod zvládnu? Bude se mnou i s děťátkem vše v pořádku? Zvládnu péči o miminko? Budu dobrá máma?" Možná jste měla v plánu mít u svého porodu další ženu - dulu, PA, kamarádku, sestru, či maminku. Jenže teď je všechno jinak, Vaše představy o porodu, tak jak jste si ho vysnila v předchozích měsících, se rozpadly. Máte jen pár týdnu, možná jen dnů, srovnat se s nastalou situací a připravit se na porod tak, aby i bez přítomnosti partnera byl pro Vás úžasným a posilujícím zážitkem.

V první řadě je důležité si uvědomit, že Vy jste ta, která děťátko porodí, to se nemění ať už partner u porodu je nebo ne. Vy, jako žena máte tu sílu a schopnost děťátko donosit a porodit. Je to Váš porod, Vaše síla!

Pojďme si říct jakou roli pro Vás během porodu partner představuje. Měl být především oporou fyzickou - pomáhat Vám do sprchy, masírovat, pomáhat při změnách polohy, podávat pití a otírat čelo? Nejspíše jste od něj očekávala i podporu psychickou - jeho přítomnost ve Vás vyvolává pocit bezpečí a navozuje prostředí domova, víte, že když už nebudete situaci zvládat, tak jeho přítomnost, obětí, pohlazení a klidná slova, Vás utvrdí v tom, že máte ještě dostatek síly přivést Vaše děťátko na svět.

Fyzickou pomoc Vám poskytne v porodnici místní porodní asistentka, pokud cítíte, že Vám dělá dobře masáž, neváhejte o ni porodní asistentku požádat, jistě Vám také ráda pomůže do sprchy a při změně polohy. Většina žen od svého doprovodu očekává především psychickou podporu. Jak to udělat, abyste se během porodu cítila bezpečně a měla pocit, že je partner stále s Vámi, i když fyzicky přítomen nebude?

Během těhotenství si dělejte příjemné chvíle sama pro sebe. Relaxujte, malujte si či vymalovávejte, napusťte si vanu s vonnými oleji, udělejte si bylinnou vaginální napářku a meditujte, poslouchejte a čtěte si pozitivní afirmace k porodu. Zkuste se v těchto chvílích napojit sama na sebe, na svou vnitřní sílu a na miminko. Protože to budete zejména vy dva, kdo spolu porod prožije. Povídejte si s miminkem, vysvětlete mu, jaká je situace, řekněte mu, že mu věříte a opravdu mu věřte, ono ví, co má dělat! A Vy to také víte! Jste v tom spolu a spolu porod prožijete a zvládnete!

Vytvořte si s partnerem vzpomínku prostřednictvím, které si přenesete partnerovu přítomnost na porodní sál. Udělejte si s partnerem příjemnou atmosféru - svíčky, hudba, vonný olej, masáž. Tento rituál ideálně před porodem několikrát opakujte, ať se Vám zážitek hluboce uloží do paměti. U porodu si pak pusťte stejnou hudbu a zvolte stejnou vůni, uvidíte, že se vám vrátí vzpomínka na příjemné chvíle s partnerem. Zážitek umocníte, když si s sebou vezmete kousek jeho oblečení, který měl na sobě - bude nasáklý jeho vůní.

Jakmile se porod rozběhne a Vy se cítíte doma bezpečně a vnímáte pohyby miminka, máte možnost zůstat doma co nejdéle a jet do porodnice "až na poslední chvíli". Zkrátíte tak pobyt na porodním sále bez partnera na minimum. V tuto chvíli Vás také může podpořit Vaše dula nebo porodní asistentka.

Při pobytu na porodním sále můžete využít moderní technologie - navažte spojení s partnerem pomocí videohovoru. Jistě to bude příjemné i pro něj, bude vědět, jak se Vám daří a co právě prožíváte. Jak bude porod postupovat, už nebudete mít chuť mluvit, ale partnera budete mít stále na telefonu pro případná slova povzbuzení a útěchy. Pozor však na to, že přílišná komunikace během porodu, může porodní proces brzdit. Budete - li příliš zapojovat neokortex, nebudete se moci ponořit do sebe a naslouchat svým instinktům. Takže příliš nemluvte, spíše využijte podporu partnera po telefonu k zvládání kontrakcí - může s Vámi dýchat, zpívat, vokalizovat, chválit Vás.

Váš partner Vám může do mobilního telefonu nahrát krátké vzkazy a afirmace, které Vás během porodu povzbudí a potěší. Může Vám napsat dopis, který si přečtete v začátku porodu, nebo dopis na přivítání děťátka, který přečtete sobě i děťátku po jeho narození.

Mějte s sebou nějaký předmět, dárek, který Vás s partnerem spojuje a vyvolává příjemné vzpomínky. Může to být prstýnek, přívěsek, obrázek, soška nebo talisman, který Vám pomůže udržet spojení s partnerem. Vezměte si také společnou fotografii, nebo fotografii partnera.

Poproste PA o fotografie, či video po porodu, aby Váš partner měl první chvíle s miminkem zprostředkovány, alespoň takto. I pro Vás to bude krásná vzpomínka. Případně můžete využít již zmiňovaný videohovor.

Dítě po porodu má právo na okamžitou přítomnost svého otce. Tím pádem, má Váš partner právo, být po porodu s Vámi na porodním sále. Některé porodnice to samy nabízí, v některých si toto právo budete muset obhajovat.

Zvažte možnost ambulantního porodu. Pokud jste Vy i děťátko v pořádku, miminko je donošené, nepotřebujete neodkladnou péči a cítíte se dobře můžete z porodnice kdykoliv odejít. Doporučuji opustit porodnici nejdříve po 2 hodinách strávených na porodním sále - bonding, nezbytná vyšetření a ošetření, pak stačí podepsat negativní reverz a můžete jít domů. Můžete odejít kdykoliv po uplynutí těchto dvou hodin, jakmile se na to budete cítit. Za této situace se jeví domácí prostředí bezpečnější než to nemocniční. Je dobré mít předem zajištěného pediatra, který děťátko po příchodu domů převezme do péče a udělá odběr krve z patičky na metabolické vady 3. den po porodu. Další vyšetření - screening kyčlí, zraku a sluchu, mohou pár dnů (týdnů) počkat. Pokud je to možné, zajistěte si také péči pro sebe - dulu nebo porodní asistentku, které vás podpoří v kojení, péči o miminko i poporodní péči o sebe. Více informací o ambulantním porodu: https://ambulantniporod.cz/

Předem si vytvořte plán na šestinedělí - kdo se postará o starší děti, nákup, úklid, vaření, domácí mazlíčky apod.... Poproste o pomoc manžela, maminku, kamarádku či dulu. Pro celou rodinu bude nejlepší, když Vy využijete šestinedělí k tomu, abyste si odpočinula a polehávala. Minimálně první dva týdny strávíte s miminkem v posteli, budete se tulit, kojit a zamilovávat se do sebe. V klidovém režimu - být stále v blízkosti postele a během dne spíše polehávat, pokračujte nejlépe až do konce šestinedělí. Budete mnohem spokojenější vy i miminko. Samozřejmě pokud se na to cítíte můžete jít s miminkem na zahradu, na procházku. Ale myslete na to, že energie, kterou nasbíráte odpočinkem v šestinedělí se vám bude hodit v dalších týdnech a měsících života s miminkem. Nic kromě času stráveného s miminkem vám neuteče.

Doufám, že Vám tyto řádky pomohly si utřídit myšlenky, jak vlastně bude váš porod bez partnera probíhat a jak se na něj co nejlépe připravit a co nejlépe jej prožít. Pokud máte jakékoliv otázky nebo pochybnosti kontaktujte svoji dulu, či PA. Pokud se nemáte na koho obrátit, můžete využít síť podpory, kterou vytvořila UNIPA: https://rodimvklidu.cz/

Také já Vám nabízím svoji podporu jako dula a laktační poradkyně. Pokud máte otázky, obavy, potřebujete radu nebo si jen o nastalé situaci potřebujete promluvit, neváhejte mě kontaktovat, jsem k dispozici na mailu, telefonu i Facebooku.

Věřte, že tato situace, ač je náročná, Vás posílí a že objevíte sílu, o které jste neměly ani tušení.

Přeji Vám hodně zdraví a spokojenosti pro Vás i Vaše miminka.

S láskou dula Věrka 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky